Pivo PAROM - eshop

eSHOP

×
 x 

Parom – remeselný pivovar. Za týmto pivovarom stoja dvaja bratia Andrej a Tomáš, ktorí zdieľajú dlhoročnú lásku k pivu.

Pivo ako nápoj máme radi, v podstate sme ho začali ochutnávať po troche už na strednej škole. Na rozdiel od susedných Čiech, kde nastal rozmach remeselných pivovarov už dávnejšie a každé mesto sa mohlo jedným popýšiť, na Slovensku sa dlhý čas dali kúpiť len „klasické“ ležiaky z veľkých pivovarov. 

K novým pivných chutiam sa dostal Andrej asi pred 17 rokmi pri návšteve USA. Boli to predovšetkým pivá z malých nezávislých remeselných pivovarov, ktoré sa u nás nezháňali jednoducho.

Preto vznikla myšlienka, že by sme si mohli pivo navariť.

Začalo to vianočným darčekom sady na domáce varenie piva. Prvé pivá vznikali, ako u väčšiny domovaričov, vo veľkom hrnci na sporáku v kuchyni. Spočiatku išlo o pivá z koncentrátov, ktoré stačilo zarobiť s vodou a nechať vykvasiť. To však nebola tá chuť piva, akú sme chceli dosiahnuť, preto sme začali experimentovať a variť z rôznych kombinácií sladov a chmeľov a vytvárali sme svoje vlastné pivo. Jednotlivé výtvory sme dávali ochutnávať známym, ktorí si pýtali ďalšie a ďalšie, až sme dospeli do štádia, kedy sme chceli ponúknuť naše pivá širšej spoločnosti.

Názov pivovaru aj jednotlivých pív sme vymysleli a stále vymýšľame sami.

Pomenovanie pre pivovar “Parom“ sme si zvolili podľa staroslovanského boha hromov a bleskov Perúna, ktorý bol na území Slovenska známy pod menom Parom. Bol zároveň aj ochranca dobrých poľnohospodárov, čiže mal blízko k pestovaniu hlavnej suroviny na výrobu piva, ktorým je slad. Dôležitým aspektom pri výbere názvu bolo, že máme radi Slovensko a jeho históriu a sme radi, že túto históriu môžeme ľudom priblížiť aj takouto netradičnou formou, hoci pritom pre ľudí veľmi blízkou.

Aj pri výbere názvov našich pív používame slovanskú terminológiu, čo vždy priblížime aj na etikete, kde je vysvetlené prečo dostalo konkrétne pivo svoje meno. Slovo „parom“ sa v slovenskom jazyku dodnes používa a mnohí si možno ani neuvedomujú, odkiaľ to slovo pochádza. Doparoma!

Taktiež si sami vytvárame dizajny na naše produkty za pomoci sikovnej dizajnérky Veroniky a nášho synovca Filipa.

V súčasnosti varíme vrchne kvasené pivá, baví nás experimentovať s rôznymi prísadami, ktoré dávajú pivám iný rozmer a vytvárajú nové chute. Preferované a medzi zákazníkmi najviac obľúbené pivné štýly sú IPY, APY, Stouty, ale určite chceme ponúknuť na spestrenie aj klasické štýly a aj spodne kvasené pivá tzv. ležiaky.

Náš sortiment pív chceme stále rozširovať, nakoľko Andrej má veľkú záľubu v kombinovaní rôznych chutí.

S našimi pivami sa zúčastňujeme rôznych akcií (Aróma festival v Trenčíne), prezentácií a výstav (Danubia Gastro v bratislavskej Inchebe), pivných festivalov (Salón piva, Pivobrana) a taktiež ponúkame svoje pivo aj na rôzne spoločenské udalosti alebo firemné akcie.

Zatiaľ je Parom kočovným pivovarom, nakoľko nemáme pivovar vlastný, ale varenie piva si prenajímame v iných pivovaroch. Varenie v rôznych pivovaroch je pre nás ďalšia skúsenosť a škola, keďže každý pivovar má svoju technológiu a spôsob varenia, a tak pre nás každé varenie znamená určitú mieru improvizácie.

Našim snom je postaviť si vlastný pivovar a priblížiť naše pivá čo najširšej verejnosti.

 

×

TOP
Máte viac ako 18 rokov? Na zobrazenie našej webovej stránky musíte byť plnoletí. Vzhľadom na zákonné požiadavky musíte overiť svoj vek.